„Puszczańskie wędrówki” to tytuł towarzyszący wernisażowi prac hajnowskiego artysty Wiktora Kabaca, w których po raz kolejny pochylił się nad pięknem i majestatem bliskiej mu Puszczy Białowieskiej.

Wernisaż miała zaszczyt zorganizować Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. T. Rakowieckiego (27 stycznia 2023 r.), a wśród licznie przybyłych gości znaleźli się nie tylko pasjonaci talentu hajnowskiego artysty, rodzina i przyjaciele, ale też reżyserka filmów dokumentalnych – Beata Hyży-Czołpińska, autorka między innymi filmu „Drobny, kruchy człowiek” (2022). Film, w którym przypomina postać profesora Jana Jerzego Karpińskiego, wybitnego przyrodnika, entomologa, dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego, wyemitowano po oficjalnej części otwarcia wernisażu. Wiktora Kabaca, jak i nieco zapomnianego dziś profesora Karpińskiego, łączy ogromna pasja i oddanie sprawie, jaką na pewno jest ochrona przyrodniczego dziedzictwa Puszczy.

Prace Wiktora Kabaca (dwa oleje na płótnie i 12 pasteli) można będzie obejrzeć w Małej Galerii MBP do końca lutego. Utrzymane w charakterystycznym dla artysty klimacie i stylu puszczańskie impresje zachęcają do refleksji – nad potęgą natury tego lasu, jego wiekowej siły i nieprzemijalności. Gorąco zachęcamy do obejrzenia!

Tekst i zdjęcia Joanna Kisielewicz