Prezentacja książki o tym tytule miała miejsce w piątkowy wieczór 23 maja w Bibliotece. Są to wspomnienia p. Weroniki Podsiadlik, opisujące Hajnówkę w okresie okupacji bolszewickiej i niemieckiej w latach 1939-1945. Opracowania tych wspomnień podjęli się ks. prał. Zbigniew Rostkowski – wikariusz generalny i kanclerz kurii drohiczyńskiej oraz hajnowianin gen. Dariusz Łuczak. Spotkanie z autorami opracowania poprowadził dr Krzysztof Kurianiuk, dyrektor programowy Radia Akadera.
Książka przedstawia koleje losu p. Weroniki Podsiadlik na tle wielkich wydarzeń historycznych XX-ego wieku. Wyjaśniono też okoliczności powstania wspomnień i ich przekazania w ręce najpierw hajnowskich księży, a potem ks. Rostkowskiego i gen. Łuczaka, którzy podjęli się trudu osadzenia zdarzeń i osób, opisanych we wspomnieniach w ugruntowanej wiedzy historycznej, dotyczącej naszego regionu. Z tej przyczyny książka zawiera ogromną ilość przypisów, jest też bogato ilustrowana fotografiami, pochodzącymi m.in. ze zbiorów Kolekcji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej. P. Weronika Podsiadlik tworzyła też poezję, która również znalazła się w publikacji, a tytuł książki został wzięty z jednego z wierszy, poświęconych wywózce Polaków z Hajnówki w głąb Związku Sowieckiego.
Spotkanie wzbudziło wiele refleksji i wspomnień licznie zgromadzonych hajnowian, a zwieńczeniem jego były autografy, składane na książkach przez autorów opracowania.
Tekst: Alicja Karczewska
Fot. Elżbieta Dadura-Zarembska























